İtalya Alp Dağlarında ''karpuz karı'' denilen pembe renkte kar kütleleri gözlemlendi. Pembe renginin nedeni Hızlı kar erimesinin sonucu olduğu açıklandı.

İtalya Alp Dağlarında ”karpuz karı” denilen pembe renkte kar kütleleri gözlemlendi. Pembe renginin nedeni Hızlı kar erimesinin sonucu olduğu açıklandı.

İtalya Ulusal Araştırma Konseyi, Polar Bilimleri Enstitüsü’nden araştırmacı Biagio Di Mauro’ya göre, “karpuz karı” olarak da adlandırılan pembe kar, kuzey İtalya’daki Presena buzulunda ortaya çıktı. İtalyan Alpleri’nin ilkbahar ve yaz aylarında “pembe renkte” olması arada bir görünmekle birlikte, alplerde bu fenomenin daha sık görülmeye başlanması bilim adamlarını korkuttu.

İlginizi Çekebilir: 10 Temmuz Bim Aktüel…

Küresel Isınma 2020’de Daha hızlı Artıyor

Di Mauro, CNN’ye 2020’nin kar yağışı azlığı ve yüksek sıcaklıklar alplerdeki karların büyümesini engellediğini söyledi. Daha fazla yosun buzun daha hızlı erimesine neden olabilir.

Di Mauro , Guardian gazetesinde bir makalede yaptığı açıklamada , alplerde karların hızlı erimesinin nedeninin muhtemelen bir kar yosunu olan Chlamydomonas nivalis olduğunu söyledi. Ayrıca alplerin iklim değişikliği ile ilişkisinin henüz kanıtlanmadığını söyledi.