TikTok, Bu Yılın başından beri sadece Avrupa'da koronavirüs ile ilgili kuralları ihlal eden yaklaşık 29.000 videoyu sildiğini açıkladı.

TikTok, Bu Yılın başından beri sadece Avrupa’da koronavirüs ile ilgili kuralları ihlal eden yaklaşık 29.000 videoyu sildiğini açıkladı.

Video paylaşım uygulaması, bireyin sağlığına veya kamu güvenliğine zarar verebilecek yanlış bilgilere izin vermediğini söylüyor.

3,000 kadarının tıbbi yanlış bilgi içerdiğini ve sayıları “düşük seviye” olarak nitelendirdiğini söyledi.

Kurallara aykırı koronavirüs temalı videoların sayısının her ay düştüğünü, Mart ayındaki zirveden bu yana belirtti.

9 Temmuz’da işletme , Temmuz ve Aralık 2019 arasında 49 milyon videonun kaldırıldığını belirten en son şeffaflık raporunu yayınladı .

Bunların yaklaşık dörtte biri yetişkin çıplaklığı veya cinsel aktivite içerdiği için silindi.

İşletme, bu yılki videolardan kaç tanesinin koronavirüs yanlış bilgilendirmesi içerdiğini “mutlak kesinlik ile ölçmenin zor” olduğunu söyledi.

Ancak Covid-19 ile ilgili kelime, hashtag veya müzik içeren yayınlara bir koronavirüs bilgi şeridi eklediğini söyledi.

Sayıları “düşük seviye” olarak nitelendirdi.

TikTok, 2020’nin başından bu yana İngiltere’de yedi milyon videoya banner uyguladığını söyledi.

Koronavirüs bilgi sayfasının İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da 52 milyondan fazla görüntülendiğini ekledi.

Analiz

Marianin Spring, uzman dezenformasyon ve sosyal medya muhabiri

Bu rakamlar TikTok’un yanlış bilgilerle mücadelede bazı eylemlerini gösterse de, pandemi sırasında komplo teorilerinin – koronavirüs veya başka türlü – hala platformda geliştiği giderek daha açık hale geldi.

Bu, 5G’yi virüse bağlayan yanlış iddiaları destekleyen videolardan, mobilya firması Wayfair’in çocuk kaçakçılığı operasyonuna karıştığını öne süren en son temelsiz komplo teorisine kadar her şeyi içerir . Bunlar da zarar verebilir.

Bu içeriğin bir kısmı kaldırıldı, ancak tüm çeşitlerin komploları uygulamanın genç kitlesini ele alıyor.

TikTok’un kamuoyuna zarar veren yanlış bilgilendirmeyi yasaklayan politikası, karşılanması gereken yüksek bir çubuktur.

Ve platformun meşhur gizemli algoritmaları ve arama araçları, kullanıcıların, gazetecilerin ve muhabirlerin paylaşılanları bulmasını ve işaretlemesini zorlaştırıyor.

Kasım ayında ABD seçimlerinin çevrimiçi konuşma için önemli bir yer olması bekleniyor – ve TikTok platformundaki dezenformasyonla mücadele etmek için artan baskı altında olacak.